Jak zadbać o długowieczność sprzęgła?

W każdym samochodzie sprzęgło z czasem ulega zużyciu. Konieczna jest wtedy szybka jego wymiana, aby nie doprowadzić do wypadku oraz awarii innych podzespołów. Niestety, zużycie sprzęgła często zostaje przez długi czas niezauważone.

Od czego zależy wytrzymałość sprzęgła?

Z pewnością o wytrzymałości sprzęgła decyduje wiele rozmaitych czynników. Wśród nich należy wymienić:

  • jakość sprzęgła
  • rodzaj napędu
  • styl jazdy

Jakość sprzęgła

Jeśli chodzi o jakość sprzęgła, wydaje się, że nie trzeba nikogo przekonywać, jak jest jest ona ważna. Dlatego też, warto korzystać jednie z części od zaufanych producentów. Najlepiej wymieniać sprzęgło w autoryzowanym serwisie, gdyż są w nim dostępne oryginalne części od producenta danej marki samochodu. Dlatego też, jeśli wymiany potrzebuje np. sprzęgło Passat, najlepiej wybrać się do serwisu volkswagena.

Niestety wysoka jakość sprzęgła sprawia, iż trudniej wykryć jego ewentualne zużycie. Rzecz w tym, iż nowoczesne sprzęgła posiadają tzw. samoregulatory, które tłumią sygnał zużycia. Stąd też im nowsze sprzęgło passata, tym trudniej będzie wykryć jego awarię.

Rodzaj napędu

Powszechnie uważa się, że sprzęgło w samochodzie napędzanym benzyną wytrzymuje zdecydowanie dłużej niż w przypadku diesli. Wynika to z nieproporcjonalnej wielkości sprzęgieł wobec generowanych momentów obrotowych w dieslach. Dotyczy to zwłaszcza samochodów z najmocniejszymi silnikami.

Błędy kierowców

Jak wspomniano, styl jazdy również ma niebagatelne znaczenie dla sprzęgła. Warto wymienić najczęstsze błędy kierowców, które prowadzą do szybszego zużywania sprzęgła:

  • gwałtowne ruszanie
  • jazda na „półsprzęgle”
  • ruszanie z wysokiego biegu
  • zbyt długie trzymanie podczas jazdy nogi na pedale

Rzecz jasna, popełnianie powyższych błędów sporadycznie nie skutkuje natychmiastowym zniszczeniem sprzęgła. Niemniej jednak, regularne powtarzanie wymienionych błędów prowadzi do szybkiego zużycia sprzęgła, a często również innych podzespołów. Dlatego też warto obserwować swoją jazdę i pracować nad nią, tak aby była bezpieczna dla pozostałych uczestników ruchu, ale również dla samochodu i wszystkich jego podzespołów.

Kup sprzęgło do VW Passat w sklepie Sprzeglo.com.pl