Koło dwumasowe: objawy awarii i wymiana
Uszkodzone koło dwumasowe – objawy zużycia dwumasy utrudniają prowadzenie pojazdu. Usterka powinna zostać jak najszybciej usunięta – w końcu koło dwumasowe to bezpiecznik całego układu napędzania. Jak rozpoznać objawy zużycia i kiedy wymienić koło dwumasowe?
Dwumasa i jej zastosowanie
Koło dwumasowe stosuje się w układzie napędzania aby przekazywać moc z silnika na sprzęgło. Funkcję tę spełnia także tradycyjne koło sztywne – jednolity odlew o sporej bezwładności. Ponieważ silnik pracuje w różnych suwach, koło zamachowe magazynuje energię kinetyczną i przekazuje upłynnioną energię mechaniczną z jednostki napędowej na układ napędzania.
Różniąc się od koła sztywnego, dwumasa spełnia jeszcze jedną funkcję. dzięki konstrukcji stworzonej z dwóch mas (pierwotnej i wtórnej) połączonych systemem tłumików i sprężyn, może bardzo dobrze niwelować drgania. Ma to szczególne znaczenie przy silnikach wysokoprężnych lub o dużej mocy. Obecnie około 75% samochodów wyjeżdżających z fabryk posiada koło dwumasowe.
Może Cię zainteresować: Zastosowanie dwumasy w benzynie
Zadaniem dwumasy jest zatem chronienie skrzyni biegów i pozostałych elementów układu napędzania przed szkodliwymi wibracjami i drganiami. Wraz z postępem technologicznym jednostki napędowe są coraz silniejsze, przy stosunkowo małych gabarytach. Zastosowenie dwumasy to zbawienie dla układu napędzania.
Koło dwumasowe – objawy usterki
Objawy uszkodzenia lub zużycia koła dwumasowego trudno przeoczyć. Często jest to szrpanie przy odpalaniu, zmianie biegów czy przyspieszaniu z niskich prędkości obrotowych. Do naszych uszu może dobiec także szum oraz niepokojące stuki dochodzące z okolic skrzyni biegów.
Ponieważ jednak koło dwumasowe może mieć podobne objawy do np. uszkodzenia skrzyni biegów, ostateczną diagnozę należy pozostawić specjaliście.
Żywotność koła dwumasoweg to około 150 tys – 200 tys przejechanych kilometrów. Te widełki mogą pomóc nam ustalić w jakim stanie jest nasz dwumasa. Nie musimy jej jednak wymieniać profilaktycznie – jeździmy aż do zauważenia pierwszych oznak zużycia. Warto pamiętać, że na stan koła dwumasowego ma w dużej mierze wpływ nasz styl jazdy. Unikając zbyt dynamicznego i gwałtownego prowadzenia pojazdu jesteśmy w stanie wydłużyć żywotność dwumasy montowanej w naszym aucie.
Wymiana koła dwumasowego
Ponieważ koło dwumasowe ma podobną żywotność oraz współpracuje ściśle ze sprzęgłem, zaleca się ich jednoczesną wymianę. Gdy psuje się jedna część, można spodziewać się awarii drugiej w nieodległej przyszłości. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, warto kupować w zestawie i montować w cenie jednej robocizny.