Koszt instalacji gazowej w samochodzie

Wraz z rosnącymi cenami paliwa, wielu kierowców szuka sposobów na zaoszczędzenie. Wielokrotnie wybieranym rozwiązaniem jest założenie instalacji gazowej dla samochodu. Czy jest to opłacalne? Ile kosztuje zainstalowanie gazu w samochodzie? Z jakimi późniejszymi kosztami należy się liczyć? Na powyższe pytania odpowiadamy w tym artykule.

Instalacja LPG – cena

Jeśli szukasz sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na benzynie, możesz rozważyć montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie. Koszty instalacji LPG będą się różnić w zależności od marki i modelu Twojego samochodu, a także generacji instalacji gazowej (I-VI).

Uśredniona cena założenia najpopularniejszej IV generacji instalacji gazowej (sekwencyjnej) wraz z materiałami dla większości modeli samochodów to koszt około 2500 – 3000 zł.

  • Generacja I do silników gaźnikowych to koszt rzędu 1 400 – 1 800 zł.
  • Generacja II, sprawdzająca się przy w samochodach z lat 90. z jednopunktowym wtryskiem paliwa, kosztuje około 1 500 – 2 000 zł.
  • Za generację III, proponowaną da aut z wielopunktowym wtryskiem paliwa, zapłacimy od 1 900 – 2 300 zł.
  • Generacja IV, obecnie najpopularniejsza, również dedykowana dla samochodów z wielopunktowym wtryskiem paliwa, ale generująca mniejsze spadki osiągów, to koszt rzędu 2 500 – 3 000 zł. W zależności jednak od modelu auta, może jednak sięgać aż do 5 000 zł.
  • Generacja V zasilająca pojazd poprzez wtrysk ciekłego gazu do kolektora dolotowego (oraz wiążąca się to z koniecznością montażu w kolektorze wtryskiwaczy gazowych) oraz generacja VI, wykorzystująca wtryskiwacze benzynowe do aplikowania gazu wprost do komory spalania, wraz z montażem kosztują od 4 000 zł do aż 10 000 zł.

Rodzaje instalacji LPG

Istnieją dwa rodzaje instalacji LPG: z wtryskiem bezpośrednim i gaźnikowe.

Systemy wtrysku bezpośredniego wtłaczają LPG do cylindrów silnika, gdzie jest on spalany razem z benzyną. Systemy te są droższe niż systemy gaźnikowe, ale zapewniają większą oszczędność paliwa i lepsze osiągi.

Systemy gaźnikowe łączą LPG z powietrzem w gaźniku, skąd jest zasysany do cylindrów silnika i spalany. Systemy gaźnikowe są tańsze niż systemy z bezpośrednim wtryskiem, ale nie zapewniają tak dobrego zużycia paliwa i osiągów.

Montaż instalacji LPG

Jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie, to pierwszym krokiem jest znalezienie renomowanego instalatora. Gdy już znajdziesz instalatora, będzie on musiał poznać markę i model Twojego samochodu, aby określić, jaki typ systemu jest dla Ciebie najlepszy. Będzie też musiał znać lokalizację najbliższej stacji tankowania LPG.

Sam proces instalacji zajmie około pół dnia.

Dodatkowe koszty utrzymania instalacji gazowej w samochodzie

Zakładając instalację LPG w aucie musimy liczyć się także z późniejszymi dodatkowymi kosztami. Na przykład, badanie techniczne będzie nas kosztować więcej o 63 zł.

Serwis instalacji LPG to koszt rzędu 100-200 zł. Wykonuje się go zwykle co 10 000 kilometrów. W cenę zwykle wliczona jest wymiana filtrów.

W przypadku najpopularniejszych instalacji IV generacji, roczne koszty utrzymania powinny zamykać się w kwocie 250 – 300 zł.