Serwis klimatyzacja samochodowa – na czym polega i ile kosztuje?

Kontrola układu klimatyzacji w samochodzie to zadanie okresowe, zalecane do wykonywania raz w roku. Zwykle wystarczy wymiana filtra kabinowego, czyszczenie wnętrza i odgrzybianie,. Czasem jednak konieczny jest kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej. Na czym polega i ile kosztuje? Gdzie najlepiej go wykonać?

Serwis klimatyzacja – wymiana filtra kabinowego

Serwis klimatyzacja samochodowa składa się z kilku kluczowych elementów. Pierwszym z nich jest wymiana filtra kabinowego. Znajduje się on w schowku lub pod przednim siedzeniem pasażera, a jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza dostającego się do kabiny. W zależności od modelu i roku produkcji może to być element wymienny lub wymagający profesjonalnego czyszczenia.

Ponieważ w większości wypadków, filtr kabinowy to koszt rzędu 20-30zł, naprawdę nie warto na nim oszczędzać. Wymiana raz w roku zaoszczędzi nam przykrych konsekwencji używania zagrzybionej klimatyzacji – nieprzyjemnego zapachu wilgoci, a także negatywnego wpływu na zdrowie.

Odgrzybianie klimatyzacji – metody

Kolejnym krokiem jest odgrzybianie, np. za pomocą ozonatora. Metoda ta nie wymaga użycia środków chemicznych, co docenia wielu kierowców. Ozon zabija drobnoustroje znajdujące się w klimatyzacji pojazdu, a następnie rozpada się do postaci tlenu po kilku minutach od zabiegu.

W serwisie możemy skorzystać także z dezynfekcji za pomocą rozpylacza, który wprowadza do kanałów wentylacyjnych środek bakteriobójczy i dezodoryzujący.

Do domowych sposobów odgrzybiania klimatyzacji zalicza się także zakup specjalnej pianki, którą za pomocą wężyka wprowadza się do kanałów wentylacyjnych. Choć jest to tanie rozwiązanie, należy pamiętać, że nie zastąpi profesjonalnej usługi. Ponieważ pianka nie jest w stanie pokryć w 100% całego układu, w tym parownika i jego żeberek, w układzie pozostaną drobnoustroje, które szybko ponownie się rozmnożą.

Sprawdzanie nieszczelności układu klimatyzacji

Serwis klimatyzacji powinien również obejmować sprawdzenie, czy w systemie nie ma nieszczelności. Ich istnienie sygnalizuje znaczny ubytek czynnika chłodniczego, który objawia się słabym chłodzeniem powietrza lub jego całkowitym brakiem. Innym objawem nieszczelności jest nieprzyjemny hałas dochodzący spod maski, gdy silnik pracuje, a klimatyzacja jest włączona.

Test elektroniki pokładowej

Większość samochodów opuszczających fabryki w ostatnich latach posiada automatyczną klimatyzację. Za pomocą testera podłączonego do gniazda diagnostycznego, serwisant może odczytać błędy sterownika klimatyzacji. Wszelkie zapisane błędy, typu spadek ciśnienia, wskażą, czy konieczny jest pełniejszy serwis układu klimatyzacji.

Wymiana czynnika roboczego klimatyzacji w samochodzie

Rocznie z układu ulatnia się około 10 procent czynnika roboczego klimatyzacji. Dlatego z czasem, nawet gdy klimatyzacja jest szczelna, konieczna będzie wymiana czynnika na nowy.

Serwis klimatyzacja cena

Kompleksowy serwis klimatyzacji w samochodzie osobowym kosztuje zwykle około 150-200 zł. Cena zależy od rodzaju użytego czynnika, wielkości pojazdu i lokalizacji warsztatu. W niektórych przypadkach może być możliwe skorzystanie z ceny promocyjnej lub oferty specjalnej – wtedy usługa będzie nas kosztować mniej.

Jak widzisz, kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej nie musi być drogi ani czasochłonny. Ważne jest jednak, aby wykonać okresowo, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza w samochodzie. Jeśli masz jakieś pytania, skonsultuj się z profesjonalistą. Będzie on w stanie doradzić ci najlepszy sposób postępowania w przypadku twojego samochodu.