Jak odłożyć w czasie wymianę sprzęgła?

Wymiana sprzęgła wiąże się z dużym wydatkiem, który zapewne każdy chciałby maksymalnie odłożyć w czasie. Jak to zrobić, aby wydłużyć żywotność sprzęgła? Warto omówić to na przykładzie sprzęgła Opla VECTRY, czyli jednego z popularniejszych wśród Polaków samochodu.

VECTRA diesel czy benzynowa?

Wybierając pomiędzy dieslem a autem benzynowym trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Między innymi istotny jest na pewno wpływ tych czynników na sprzęgło. Fachowcy zwykle są zgodni co do tego, że w tym przypadku większy problem ma diesel. Rzecz w tym, iż sprzęgło Opla VECTRY w dieslu nie wytrzymuje o wiele wyższych momentów obrotowych niż w aucie benzynowym. Jeśli więc wysoko ceni się spokój związany z brakiem konieczności wymiany najważniejszych podzespołów, lepiej wybrać auto benzynowe.

Co może zrobić kierowca?

Najlepsze co może zrobić kierowca chcący chronić sprzęgło w Opel Vectra to niepopełnianie pewnych często powtarzanych błędów. W wielu analizach okazywało się bowiem, że styl jazdy ma większy wpływ na żywotność sprzęgła niż liczba przejechanych kilometrów czy też jakość sprzęgła. Czego należy więc unikać?

Na pewno jednym z głównych grzechów kierowców jest jazda na tzw. „półsprzęgle”. Jest to często praktykowane w korkach, w których co chwila się rusza i zatrzymuje. Wiele osób zamiast przerzucać każdorazowo biegi  i puszczać sprzęgło trzyma je częściowo przyciśnięte. Powoduje to tarcia, które w negatywny sposób oddziałują na sprawność sprzęgła.

Nieco rzadszym, choć również powtarzanym przez wielu kierowców błędem jest ruszanie z wyższego biegu. Można nauczyć się startować z niego bardzo płynnie, jednak dla sprzęgła nadal pozostanie to zabójcze.

Jeśli natomiast rusza się z z najniższego biegu, warto pamiętać o tym, aby robić to płynnie.Rzecz w tym, iż mocne wciskanie sprzęgła i nagłe jego puszczanie nie prowadzi do niczego dobrego. Podobnie negatywnie na sprzęt wpływa długie trzymanie na nim nogi w czasie jazdy.

Wybierając auto w dieslu i pamiętając o najczęściej popełnianych błędów można znacząco odłożyć w czasie konieczność wymiany sprzęgła Opla VECTRY. Niemniej jednak, należy być pewnym, że kiedyś moment ten nadejdzie.