Jak dbać o sprzęgło – Ford Focus

Jednym z podstawowych elementów układu napędowego w każdym pojeździe jest sprzęgło. Jego sprawne działanie umożliwia tymczasowe odłączanie silnika od napędu i to pozwala na zmianę biegów bez uszkodzeń. Oczywiście nieprawidłowe posługiwanie się sprzęgłem doprowadzi do usterki, a nawet poważnej awarii powodującej całkowite unieruchomienie auta.

Sprzęgło Ford FOCUS – awarie

Bardzo częstą przyczyną awarii, jakie dotykają sprzęgło Ford FOCUS oraz innych pojazdów są samodzielne, amatorskie naprawy, w wyniku których można więcej zepsuć niż naprawić. Oczywiście na pogorszenie sprzęgła wpływa również nieumiejętne posługiwanie się tym elementem. Chodzi tutaj głównie o gwałtowne ruszanie, w wyniku którego okładziny stają się obciążone i może to doprowadzić do przepalenia sprzęgła. Niekorzystne jest również wciskanie pedału sprzęgła w sytuacjach innych niż zmiana biegu lub dojazd do skrzyżowania. Przy zmianie biegów należy zawsze wciskać pedał do końca. Wielu kierowców tego nie robi i może to doprowadzić do poważnych awarii sprzęgła.

Jednym z objawów mówiących o tym, że sprzęgło Ford Focus lub innego pojazdu może być zużyte lub uszkodzone jest cięższa praca pedału sprzęgła oraz szum dochodzący ze skrzyni biegów po jego wciśnięciu. Brak przyspieszania pojazdu pomimo wciskania pedału gazu to objaw zużytej tarczy sprzęgłowej. O zużyciu sprzęgła świadczy też ruszanie auta dopiero po całkowitym puszczeniu pedału sprzęgła oraz silne szarpanie podczas ruszania.

Warto więc dbać o sprzęgło i utrzymanie jego maksymalnej żywotności. Należy unikać gwałtownego puszczania pedału sprzęgła i ruszania z piskiem opon. Warto wrzucać bieg na luz na czerwonym świetle i w innych podobnych sytuacjach. Czekanie z wciśniętym pedałem sprzęgła wpływa negatywnie na jego żywotność. Należy też pamiętać o unikaniu obciążeń. Błędem jest jazda z nie do końca opuszczonym hamulcem ręcznym. Przy każdym użyciu sprzęgła należy dociskać pedał do końca. Konieczne jest też unikanie jazdy na tak zwanym „półsprzęgle”. Stosując te zasady można znacznie wydłużyć żywotność sprzęgła i uniknąć kosztownych napraw.