Jak dbać o koło dwumasowe?

Koło dwumasowe to element, który jest jednocześnie częścią skrzyni biegów i silnika. Jego zadaniem jest niwelowanie drgań skrętnych i wspomaganie układu przy przenoszeniu momentu obrotowego silnika na skrzynię biegów. Działanie koła dwumasowego przekłada się na wyższą kulturę pracy silnika i sprawniejsze ruszanie pojazdu, jednak kiedy przychodzi do wymiany tego elementu, kierowcę czeka zwykle duży wydatek związany z wymianą całego zestawu sprzęgła, koła dwumasowego i łożyska oporowego oraz długotrwała i kosztowna wizyta w warsztacie. Istnieją jednak sposoby, które mogą wydłużyć żywotność tego podzespołu przesuwając nieprzyjemne wydatki na nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu dalej. Jak zatem jeździć i posługiwać się naszymi samochodami, aby koło dwumasowe pozostało sprawne dłużej i jaki styl jazdy doprowadza do jego szybszego zużycia. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej!

Jak rozpoznać zużyte koło dwumasowe?

Jak już wspomnieliśmy powyżej koło dwumasowe przenosi moment obrotowy silnika na skrzynię biegów. Powstają wtedy ogromne siły i drgania, które ten element musi zniwelować. Dzieje się tak za sprawą dwóch współosiowych i obracających się względem siebie kół, z których przynajmniej jedno wyposażone jest w tłumiki drgań skrętnych. Koło zamachowe i masa tłumiąca obracają się względem siebie nawet o 90 stopni, co przy niewłaściwym trybie jazdy powoduje wybijanie się zamontowanych tłumików i obniża sprawność koła dwumasowego.

Do podstawowych objawów zużytego koła dwumasowego należy zaliczyć wszelkiego rodzaju stuki i tąpnięcia przy odejmowaniu i dodawaniu gazu. Również przy rozruchu i wyłączaniu silnika może dać się słyszeć metaliczny brzęk lub mogą dać o sobie znać nadmierne wstrząsy i drgania. W niektórych modelach samochodów daje się również słyszeć metaliczne dzwonienie przy ruszaniu połączone z szarpaniem silnika, kiedy dodajemy gazu gazu na niskich biegach. Całkowicie zużyte koło dwumasowe daje również podobne objawy, gdy na biegu jałowym wciska się i puszcza tak zwany pedał sprzęgła.

Jak dbać o koło dwumasowe?

Istnieje kilka prostych sposobów na uniknięcie większych problemów i nadmiernego zużywania się elementu, jakim jest koło dwumasowe. Podstawowym sposobem na właściwe jego traktowanie jest niewykonywanie gwałtownych ruchów pedałem sprzęgła. Nie należy zrywać samochodu ruszając z piskiem opon, a zmiany biegów należy wykonywać płynnie i równomiernie zwiększając użycie gazu i przy jednoczesnym płynnym zwalnianiu pedału sprzęgła. Warto pamiętać, by nie dusić samochodu na niskich obrotach, gdyż wtedy powstają największe drgania przy przenoszeniu momentu obrotowego silnika na skrzynię biegów. Jeśli samochód wyposażony jest turbinę, należy zmieniać biegi (zarówno przy redukcji jak i wrzucaniu biegu wyższego) w momencie, kiedy obroty silnika gwarantują uruchomienie turbosprężarki.

Hamowanie silnikiem to również niepotrzebny – we współczesnych samochodach – zabieg, dodatkowo obciążający koło dwumasowe. Oczywiście jest to sposób na oszczędność paliwa i można go stosować na biegach wyższych (6, 5, 4), jednak należy pamiętać, by redukcji dokonywali dokonywać na stosunkowo wysokich obrotach i nie zostawiać samochodu z włączonym piątym biegiem przy prędkościach właściwych dla biegu na przykład trzeciego.

Dobrze jest też przy ewentualnej wymianie elementu inwestować w podzespoły dedykowane dla naszego silnika i skrzyni biegów i aby nie kupować części używanych lub regenerowanych. Pozorne oszczędności z pewnością przełożą się na większe wydatki i poważniejsze awarie w nieodległej przyszłości.