Jak zadbać o sprawne sprzęgło?

Do najwrażliwszych podzespołów każdego samochodu bez dwóch zdań należy sprzęgło. Jego uszkodzenie wymaga kosztownej naprawy oraz jest przyczyną kolejnych zniszczeń w aucie. Co można zrobić, aby uniknąć częstych awarii sprzęgła? Czy można odłożyć w czasie jego całkowite zużycie?

Najlepsze sprzęgło na rynku

Kwestią kluczową jest wybór najwyższej klasy sprzęgła. Rzecz w tym, aby był to solidny element, wykonany z najlepszych materiałów. Kupując nowy samochód kierowca nie ma wpływu na to, jakie sprzęgło zostanie w nim zamontowane. Jednakże, wykonując wymianę samodzielnie dokonuje się wyboru. Nie warto w takiej sytuacji oszczędzać,  gdyż ostateczne koszty są wtedy jeszcze wyższe.

Sprzęgła dedykowane

Oczywiście, każdy producent samochodów produkuje sprzęgła przeznaczone dla sprzedawanych przez niego samochodów. Jeśli więc chodzi o sprzęgło passat, golf jak i auta innych marek posiadają modele, które są im przypisane przez producenta. Zwykle wybór tych właśnie podzespołów jest najlepszym z możliwych.

Jak zatroszczyć się o sprzęgło?

Mądre użytkowanie sprzęgła sprawia, że perspektywa jego wymiany staje się odleglejsza. Nie oznacza to, że chwila ta nigdy nie nadejdzie, gdyż nawet najlepsze sprzęgła ulegają zużyciu. Niemniej jednak im później do tego dojdzie, tym lepiej. W jaki sposób użytkownik auta ma wpływ na żywnotność sprzęgła?

Wybór samochodu

Bez wątpienia o żywotności podzespołów należy myśleć już na etapie zakupu auta. Nie każdy producent wypuszcza na rynek tak samo trwałe podzespoły. Jeśli chodzi o sprzęgło passat, który był już wcześniej przywoływany, wypada bardzo dobrze na tle innych samochodów. Sprzęgła w Volkswagenach generalnie należą do najsolidniejszych na rynku. Należy jednak pamiętać, iż sprzęgło passata niekoniecznie byłoby tak wytrzymałe, jeśli zamontowano by je w innym samochodzie.

Jaki napęd?

Pozornie napęd nie powinien mieć dużego znaczenia dla sprzęgła. W rzeczywistości jednak wpływ na jego żywotność jest tu całkiem spory. Rzecz w tym, iż sprzęgła, jakie przeważnie montowane są w dieslach, nie są proporcjonalne wobec generowanych momentów obrotowych.

Użytkowanie sprzęgła

Niezależnie od jakości sprzęgła, przy nieodpowiedzialnym użytkowaniu zużyje się ono niezwykle szybko. Wielu kierowców zupełnie  nieświadomie naraża sprzęgło na większe zużycie. Czego zatem należy unikać? Bardzo niewskazane jest nieustanne trzymanie nogi na sprzęgle. Trwałość i podzespołu nie sprzyja też dodawaniu dużej ilości gazu przy ruszaniu oraz startowanie wysokiego biegu.