Jaka jest cena wymiany sprzęgła?

Czy zauważyliśmy, że w ostatnim czasie pedał sprzęgła „bierze” coraz wyżej, a pod dużym obciążeniem czuć że sprzęgło się ślizga? Niestety są to symptomy świadczące o zbliżających się wydatkach. Jeśli nie pomoże regulacja linki, potrzebna będzie kompletna wymiana sprzęgła. Ceny kształtują się różnie, dlatego dziś sprawdzamy jaki może być średni koszt takiej operacji, zarówno jeśli chodzi o wartość części jak i robocizny.

Starsze „tradycyjne” sprzęgła

Posiadając starsze auto wydatki mogą spokojnie zamknąć się w około 1000 złotych, wliczając w to zarówno ceny dobrej jakości elementów takich jak tarcza, docisk oraz łożysko oporowe, jak i robociznę. Co więcej, w wielu starszych modelach pojazdów procedura wymiany jest na tyle prosta, że dysponując wolnym weekendem, podstawowym zestawem narzędzi i odrobiną umiejętności możemy wymianę przeprowadzić sami. Zestaw tarcza + docisk + łożysko oporowe + nowa linka spokojnie zamyka się w 500zł. W tej cenie bez problemu dostaniemy części renomowanych firm takich jak LUK czy SACHS. Do tego robocizna, która będzie kosztować zależnie od warsztatu około 400 do 500zł. Jeśli uda się nam przeprowadzić samodzielnie wymianę sprzęgła, cena ta zostanie nam w kieszeni. Przyda się również nowy olej do skrzyni, co powinno kosztować w granicach 50 do 100zł.

Sprzęgła z kołem dwumasowym

Nowoczesne auta stawiają przed nami o wiele większe wymagania. Popularne zwłaszcza w samochodach z silnikiem diesla koło dwumasowe, często samo w sobie jest przyczyną wymiany sprzęgła, a nie wyślizganie się tarczy. Na początek sam komplet tarcza + docisk może kosztować od 800 do 1000zł, czyli już mamy cenę jaka w starszym pojeździe wystarczała do kompletnej wymiany.  Do tego dochodzi łożysko oporowe połączone z hydraulicznym wysprzęglikiem, co daje koszt kolejnych kilkuset złotych, zazwyczaj nie więcej niż 300zł. Koło dwumasowe jest tutaj najbardziej zaporową kwotą, która może wynieść nawet do 2000 złotych. Trzeba przyznać, że niejednej osobie w tym momencie zadrżą ręce. Do tego olej do skrzyni około 100zł oraz robocizna, która przy łatwym dostępnie wyniesie – podobnie jak w poprzednim przypadku – około 500zł. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że nowe auta posiadają czasami bardzo skomplikowane układy zawieszenia. Jeśli trzeba będzie np. zdemontować ramę pomocniczą (tzw. sanki), to robocizna wzrośnie od 100 do 200zł. Gdyby to podsumować, to wychodzi nam kwota w przedziale od 3500zł do nawet 4000zł.

W ten sposób kształtują się kwoty jakie przychodzi nam dziś płacić za wymianę kompletu sprzęgła wraz z osprzętem w naszych samochodach. Jak widać między starszymi samochodami, a nowymi pojazdami jest spora przepaść jeśli chodzi o kwotę w jakiej zawiera się wymiana sprzęgła. Cena w pierwszym przypadku może zejść nawet do 500zł jeśli wykonamy wymianę samodzielnie, lub wynieść 1000zł uwzględniając cenę robocizny w warsztacie. W autach nowych możemy zapłacić nawet do czterech razy więcej, zwłaszcza że szanse na powodzenie samodzielnej wymiany są nikłe.

Teraz już wiesz jaka może być cena za wymianę sprzęgła.