Czy koła dwumasowe w BMW E39 są awaryjne?

Wszyscy wiemy, że posiadanie koła dwumasowego w samochodzie to pewne ryzyko dla właściciela. Koła te nie są bowiem znane ze zbyt długiej trwałości, natomiast w przypadku wymiany trzeba liczyć się z naprawdę sporymi kosztami, w przypadku pewnych modeli aut. Dziś sprawdzimy jak sytuacja przedstawia się w przypadku BMW E39, bardzo popularnego niemieckiego samochodu w naszym kraju. Zapraszamy do lektury.

Trwałość sprzęgła

Aby dowiedzieć się nieco na temat trwałości sprzęgieł i kół dwumasowych w BMW E39, sprawdziliśmy opinie użytkowników tego modelu, które zamieszczali w ostatnich latach na forach internetowych. Można z nich wywnioskować, że sprzęgła montowane w tym samochodzie są dość trwałe. Mowa oczywiście o tych, które były montowane oryginalne, jeszcze w fabryce BMW. O zamiennikach napiszemy za chwilę. Sprzęgła spokojnie są w stanie przekroczyć przebieg 150 tysięcy kilometrów, zakładając, że samochód będzie jeżdżony zachowawczo, a nie w stylu rajdowym. Widać, że producent przewidział odpowiednie sprzęgła dla dużych mocy silników, które dostępne były od zawsze w autach tej marki.

Problem kół dwumasowych

Model E39 był jednym z tych, w których zaczęto stosować dwumasowe koła zamachowe do sprzęgła. Niska trwałość tego rozwiązania w wielu późniejszych autach zdecydowała o tym, że nie cieszy się ono dziś dobrą opinią. Na szczęście w tym przypadku producent się postarał i zasadniczo problemów z kołem dwumasowym w BMW E39 mieć nie powinniśmy. Mogą się one pojawić jedynie przy silnikach diesla z turbodoładowaniem, zwłaszcza przy jednostce, która generowała moc maksymalną 193 KM. W przypadku tych silników bardzo duży jest bowiem moment obrotowy i to już w niskim zakresie obrotów, co bardzo obciąża wszystkie elementy sprzęgła.

Wymiana dwumasy

Jeżeli jednak sprzęgło w naszym BMW padło i jesteśmy zmuszeni wymienić komplet elementów, to niestety musimy przygotować się na koszty. Nie są to na szczęście aż tak duże pieniądze jak we współczesnych samochodach. Najmniej zapłacimy wtedy, gdy całą operację przeprowadzimy sami. Trzeba jednak mieć nieco wiedzy mechanicznej oraz odpowiednio wyposażony garaż, przyda się również profesjonalny komplet narzędzi. Jeśli jednak musimy skorzystać z warsztatu, to najlepiej zakupić komplet sprzęgła z kołem dwumasowym do BMW E39 samodzielnie. Możemy to zrobić w sklepach motoryzacyjnych z częściami samochodowymi, a także przez internet, na przykład na stronie sprzeglo.com.pl. Zakup przez sieć pomoże nam zaoszczędzić dodatkowe środki, a także możemy w niektórych sklepach liczyć na otrzymanie rabatu na wymianę w określonych sieciach warsztatów.

Podsumowując, koła dwumasowe stosowane do sprzęgieł w BMW E39 były jednymi z pierwszych, jakie pojawiały się na rynku motoryzacyjnym. W początkowych latach produkcji tego modelu, a więc od roku 1996, prawie żaden producent jeszcze takiego rozwiązania nie stosował. Jednak BMW swoje rozwiązanie dobrze przemyślało, ponieważ nie słyszy się o masowych awariach dwumasy w modelu E39. Jeżeli jeździmy samochodem w sposób rozważny, fabryczne sprzęgło powinno spokojnie dożyć przebiegu przynajmniej 150 tysięcy kilometrów.